Zrelá pleť
Je úplne prirodzené, že s pribúdajúcim vekom pokožka stráca svoju pružnosť. Treba si uvedomiť, že starnutie pokožky sa nedá zastaviť. Správnou starostlivosťou však vieme tieto procesy natoľko ovplyvniť, že starnutie pokožky podstatne spomalíme a oddialime.
PREJAVY ZRELEJ PLETI:
- Strata elasticity pokožky - spôsobená degradáciou kolagénových a elastínových vláken.
- Stenčovanie epidermy - spôsobuje následnú väčšiu náchylnosť pokožky k podráždeniu.
- Vrásky - sú výsledkom zníženého napätia pleti, degradácie kolagénovej siete v pokožke i spomalenou alebo zníženou tvorbou kyseliny hyalurónovej, elastínu a kolagénu.
- Suchosť pokožky - zapríčinená zníženou tvorbou kyseliny hyalurónovej a narušením alebo stratou ochranného hydro-lipidového plášťa.
- Zemitý tón pleti - vzniká pomalým oddeľovaním odumretých kožných buniek od rohovej vrstvy kože, následným zhrubnutím tejto vrstvy a procesom glykácie (molekuly cukru sa naviažu na molekuly bielkovín a spôsobia stuhnutie bielkovín, následne vznikajú vrásky).
- Ovisnutý ovál tváre - vzniká v dôsledku porúch štruktúry kolagénu i elastínu a nedostatočného množstva tukového tkaniva.
Po 25. roku života začínajú prvé procesy súvisiace s postupným rozpadom kolagénovo-elastínovej siete v pokožke, ktorá je zodpovedná za pevnosť a pružnosť pleti. Po tomto období v pleti pomaly začínajú prevažovať degradačné procesy nad syntézou. Rýchlosť starnutia pokožky závisí od starostlivosti a životosprávy každého z nás.
FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE STARNUTIE POKOŽKY:
- vnútorné - vek, hormonálny status, menopauza, ochorenia/zdravotný stav, genetika
- vonkajšie - slnečné žiarenie, príjem tekutín, strava, životný štýl, stres, životné prostredie, (ne)starostlivosť o pleť
Najväčším nepriateľom mlado vyzerajúcej pokožky je slnečné žiarenie. Nadmerné vystavovanie pleti slnečným lúčom bez patričnej ochrany spôsobuje elastózu - vznik vrások tým, že sa v pleti nahromadia degenerované elastínové vlákna.
UVA žiarenie má najsilnejší vplyv na starnutie pokožky, preniká do pokožky hlbšie ako UVB a spôsobuje fotoalergické i fototoxické reakcie a tvorbu nadbytočných voľných radikálov.
Novodobé štúdie hovoria o škodlivosti infračerveného žiarenia a vysoko energetického modrého svetla. Vyžarujú z elektronických zariadení, ktoré používame niekoľko hodín denne - mobily, notebooky, počítače, TV,... Stimulujú enzým, ktorý je zodpovedný za rozpad elastínu a kolagénu, znižujú životnosť fibrinoblastov (bunky, ktoré tvoria kolagén a elastín) a uvoľňujú väčšie množstvo voľných radikálov ako UVA žiarenie.
Obdobie nástupu menopauzy je posledným vhodným štádiom začatia starostlivosti na záchranu stavu zrelej pleti. V období menopauzy u žien dochádza k poklesu hladiny estrogénu a progesterónu, čo výrazne ovplyvňuje stav pleti. Do piatich rokov od nástupu menopauzy dôjde k strate až 30% kolagénu.
POTREBY ZRELEJ PLETI
- HYDRATÁCIA
Znížená tvorba kyseliny hyalurónovej a narušenie alebo strata ochranného hydro-lipidového plášťa prispieva k výraznej strate vody v epiderme. Vhodné sú zložky kozmetiky, ktoré majú schopnosť viazať vodu v epiderme - kyseliny hyalurónová a hydromanil. Takisto aj zložky, ktoré na povrchu pokožky vytvárajú ochranný okluzívny film brániaci odparovaniu vody - prírodné oleje a maslá - navyše obsahujú mastné kyseliny, ktoré dopĺňajú chýbajúci medzibunkový cement, čím sa utesňuje epidermálna bariéra.
- UV ochrana
Každodenná ochrana pred slnečným žiarením je veľmi dôležitá pre všetky typy pleti, v slnečné i daždivé, zamračené dni.
- VYCHYTÁVANIE VOĽNÝCH RADIKÁLOV
Voľné kyslíkové radikály poškodzujú bunkové membrány a genetickú informáciu v bunkách, čo spôsobuje rýchlejšie starnutie organizmu. Vychytávanie voľných radikálov majú na starosti antioxidanty - koenzým Q10, vitamín C, vitamín A, vitamín E, extrakt zo zeleného čaju.
- REGENERÁCIA
Na regenerovanie starnúcej pokožky je nutná stimulácia tvorby kyseliny hyalurónovej, elastínu a kolagénu. Ideálnou zložkou na stimuláciu fibrinoblastov (bunky produkujúce kolagén a elastín) je vitamín A - tzv. Retinol. Retinol zosvetľuje pigmentácie, navracia elasticitu a vyhladzuje vrásky.
IDEÁLNA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ
1. Odstránenie make-upu a jemné vyčistenie pleti
Pri zrelej pleti sa oplatí siahnuť po odličovacích a čistiacich mliekach. Mlieka majú formu emulzie - obsahujú teda vodnú aj olejovú fázu. Oleje obsiahnuté v takomto mlieku šetrne ale účinne odstránia make-up, nečistoty i kožný maz bez narušenia hydrolipidovej bariéry.
Zrelá pleť by sa mala vyhýbať agresívnym penidlám, ktoré môžu stav suchosti výrazne zhoršiť. Odporúčajú sa jemné čistiace gély s vhodnými povrchovo aktívnymi látkami:
Decyl Glucoside = získava sa z kokosového oleja, v kozmetike pôsobí ako prírodná penivá zložka, odstraňuje z pokožky nečistoty bez zbytočného vysušovania, zjemňuje, vyživuje, chráni pred stratou vlhkosti, vyhladzuje a vypína pokožku.
Sodium Lauroyl Lactylate = destiláciou horúcou vodou sa z kokosového a palmového oleja získava kyselina laurová, ktorá sa následne esterifikuje kyselinou mliečnou. Na pokožke po použití vyvoláva hladký pocit a zabezpečuje silnú hydratáciu. Jedná sa o jemné penidlo, má antimikrobiálne pôsobenie a uľahčuje aktívnym látkam vstup do pokožky. Nemá negatívne účinky na ľudské zdravie ani na životné prostredie.
Sodium Cocoyl Isethionate = soľ odvodená deriváciou z kokosového oleja s kyselinou isothiovou; pôsobí ako penidlo, emulgátor, antistatická látka, vlasový kondicionér. Z dostupných informácií vyplýva, že pri nedodržaní nízkych koncentrácií, môže byť dráždivý a v extrémne veľkých koncentráciách i bohužiaľ, toxický.
Ideálnym riešením pre zrelú pleť je taktiež čistenie pleti metódou OCM.
2. Obnova prirodzenej hodnoty pH pleti
Zvýšená hodnota pH pokožky prispieva k skoršiemu starnutiu pokožky a takisto môže ovplyvniť kožný mikrobióm. Preto je nutné po každom vyčistení pleti upraviť hodnotu pH na prirodzenú, mierne kyslú hodnotu 5 - 5,5. Na obnovu pH pleti je vhodné použiť toniká, pleťové vody alebo prírodné hydroláty ("kvetové" vody).
3. Hydratácia
Denné krémy aplikujeme výhradne intenzívne hydratujúce s UV filtrami. Na noc aplikujeme hutnejšie regeneračné krémy s mastnejšou textúrou.
Ako sme si už vyššie povedali, pre správnu hydratáciu pokožky sú potrebné zložky kozmetiky, ktoré viažu vodu epiderme a zložky, ktoré bránia odparovaniu vody.
Novodobá kozmetológia v súčasnosti robí podrobné výskumy o používaní probiotík a prebiotík a ich ovplyvňovaní nášho kožného mikrobiómu. Probiotiká a prebiotiká podporujú obranné funkcie pokožky voči rôznym patogénom, pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi prospešnými a parazitickými mikróbmi žijúcimi na pokožke a zlepšujú regeneráciu.
Probacillus Revive - novodobo používané probiotikum v osobnej starostlivosti. Získava sa fermentáciou baktérií kmeňa Lactobacillus Lactis. Posilňuje bunkovú obnovu, zvyšuje produkciu kolagénu, redukuje vrásky a zlepšuje tón pleti.
4. Extra starostlivosť
Niekoľkokrát do týždňa môžeme siahnuť po sérach alebo maskách so silne regeneračným, hydratačným alebo antioxidačným účinkom.
Nahromadením odumretých kožných buniek môže zrelá pleť nadobudnúť sivý, zemitý tón. Preto sa odporúča občasné použitie peelingov s obsahom kyselín alebo enzymatických peelingov. Enzymatické peelingy majú o niečo jemnejšie pôsobenie ako peelingy s kozmetickými kyselinami, rozrušujú proteínové väzby medzi bunkami epidermy a uľahčujú exfoliáciu. Vhodné je použitie ananásového alebo tekvicového enzýmu 2x za týždeň.
Pleťové masky sú výbornou voľbou pre extra hydratáciu a regeneráciu, ktoré môžu pri pravidelnom použití (2x za týždeň) veľmi priaznivo ovplyvniť stav zrelej pleti. Najideálnejšie zložky pre zrelú pleť sú: biely íl - kaolín, ružový/oranžový francúzsky íl - montmorillonite, žltý íl - illite. Íl zmiešame s vodou alebo prírodným hydrolátom a pridať môžeme ľubovoľné aktívne látky s hydratačným, regeneračným alebo antioxidačným účinkom - rastlinné extrakty - ruže stolistej, zo zeleného čaju, vitamíny, morské riasy, biofermentácia ryže, hydromanil, kyselina hyalurónová, enzýmy - tekvicový, ananásový, probiotiká, ...
5. Životospráva
Dokonalú skincare nezabúdame doplniť patričnou starostlivosťou o celý organizmus - vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a mastné kyseliny, dostatok tekutín, relaxácie i odpočinku.