Zmiešaná pleť
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výskyt zmiešanej pleti je ojedinelý, opak je však pravdou. Jedná sa o vcelku častý typ pleti, no málokto vie, že je obdarený práve týmto typom pleti.
Zmiešaná pleť si vyžaduje špeciálny prístup i starostlivosť. V oblasti T-zóny (čelo, nos, brada) má prejavy mastnej pleti - viditeľná vrstva kožného mazu, čierne bodky, zhrubnutá epiderma, pupienky, ... Na lícach je zase pokožka buď normálna, no častejšie býva suchá a teda má prejavy suchej pleti - pocit pnutia, pálenia, svrbenia, suché šupinky, začervenanie, podráždenie.
MASTNÁ PLEŤ
Mastná pleť je zapríčinená nadmernou tvorbou kožného mazu mazovými žľazami (seboreou), ktoré sa nachádzajú v ústí vlasových folikulov. Činnosť mazových žliaz ovplyvňujú mnohé faktory - hormonálne (tehotenstvo, menopauza, andropauza, dospievanie, menštruačný cyklus, ... ) aj nehormonálne (kozmetika, stres, starostlivosť o pleť, životospráva, ...)
Kožný maz plní dôležitú úlohu - chráni pokožku aj vlasy pred stratou vlhkosti. Maz zmiešaný s potom a lipidmi vytvára emulziu typu v/o (voda v oleji). Je to prirodzený vodno-lipidový obal pokožky. Kožný maz je celkovo tvorený di- a tri-glyceridmi mastných kyselín, voskami, skvalánom, voľnými mastnými kyselinami, cholesterolom a jeho estermi. Kvantitatívne zastúpenie jednotlivých zložiek závisí od veku, pohlavia a od aktivity endokrinného systému.
Dôležitú úlohu zohráva dihydrotestosterón (DHT) = derivát testosterónu (androgénny hormón), ktorého vysoká koncentrácia zapríčiňuje zvýšenie sekrécie kožného mazu na povrch pokožky. Zvýšené množstvo kožného mazu na pokožke vytvára dokonalé prostredie pre množenie mikroorganizmov. Množiace sa patogény stimulujú vylučovanie dráždivých látok na povrch pokožky, čo dráždi mazové žľazy k intenzívnejšej produkcii. = ZAČAROVANÝ KRUH.
SUCHÁ PLEŤ
Suchá pokožka môže byť spôsobená tromi faktormi - zníženým obsahom vody v epiderme, nedostatočnou tvorbou kožného mazu a tzv. prirodzeného hydratačného faktora a vonkajšími vplyvmi.
Za nízky obsah vody v epiderme je zodpovedné narušenie hydrolipidovej bariéry, čím sa stáva vonkajšia vrstva pokožky (stratum corneum) priepustnou. Tým pádom sa z pokožky odparuje voda a takisto škodlivé látky majú možnosť preniknúť do pokožky.
Prirodzený hydratačný faktor (NFM) je zmes látok, ktoré majú schopnosť viazať vodu. Jedná sa konkrétne o aminokyseliny, cukry, laktáty, ureu, ióny sodíka, draslík, vápnik, horčík, amoniak. Umožňuje kožným bunkám (korneocytom) viazať vodu v epiderme, kde je konštantná 13% úroveň hydratácie. Ak dôjde k narušeniu prostredia a obsah vody klesne pod 10%, prejavia sa príznaky suchej pleti. NFM je nevyhnutný pre správnu hydratáciu stratum corneum, bariérovú homeostázu, deskvamáciu a plasticitu.
Medzi vonkajšie faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú hydratáciu a celistvosť pokožky patrí UV žiarenie, mráz, dehydratácia organizmu, nedostatočný príjem tekutín, chemické látky v kozmetike, životospráva, horúci a suchý vzduch, ...
STAROSTLIVOSŤ
Starostlivosť o zmiešanú pleť je náročná, no nie je nemožná. V oblasti s prejavmi mastnej pokožky sú potrebné prípravky regulujúce nadmernú tvorbu mazu a na prejavy suchej pokožky upokojujúce a hydratačné zložky. Ideálnou voľbou sú prírodné rastlinné oleje, vhodné pre mastný typ pleti s rýchlou absorpciou, ktoré nezanechajú na pleti mastný film - tzv. suché oleje.
Oleje vhodné na zmiešanú pleť :
- jojobový olej
- tamanu olej
- perilový olej
- olej z čiernych ríbezlí
- skvalán
Netreba však zabúdať, že nadmerná tvorba kožného mazu môže byť takisto dôsledkom nedostatočnej hydratácie pokožky. Preto treba siahnuť po krémoch a/alebo sérach s obsahom látok, ktoré majú hydratačný účinok.
Vhodné zložky kozmetiky pre zmiešanú pleť:
- kyselina hyalurónová - hydratácia, protizápalové pôsobenie,
- azeloglycín - regulácia tvorby mazu, protizápalové pôsobenie, hydratácia
- provitamín B5 = d-panthenol - upokojujúce účinky, hydratácia, protizápalové a regeneračné účinky