Starostlivosť o citlivú pleť
Citlivá pleť je charakterizovaná zníženou toleranciou a prehnanými reakciami na vonkajšie i vnútorné podnety. Takéto reakcie sa môžu prejavovať začervenaním, opuchom, pocitom pálenia, svrbenia či pnutia pokožky.
Prejavy citlivej pleti môžu byť zapríčinené nesprávnou starostlivosťou, nepriaznivými poveternostnými podmienkami, zmenami teplôt, znečistením ovzdušia, nadmerným stresom, nevhodnou stravou alebo hormonálnymi zmenami.
Citlivá pleť najčastejšie reaguje na chlad, teplo, zložky kozmetiky, rôzne alergény, prach, mikroorganizmy, mechanické dráždenie, dym, smog i na stravu.
Príčiny citlivosti pleti:
- nadmerná aktivita kapilár v pleti,
- narušená ochranná bariéra epidermy,
- alergie.
Ochranná hydrolipidová bariéra pleti je tvorená zmesou di- a tri- acylglycerolov mastných kyselín, ceramidov, cholesterolu a skvalénu. Ceramidy plnia dôležitú úlohy podpory súdržnosti a tesnosti buniek epidermy. Pevná a neporušená ochranná bariéra pleti zabraňuje vstupu škodlivých a dráždivých látok do pokožky a takisto zabraňuje odparovaniu vody z hlbších vrstiev pokožky. Ak však dôjde k narušeniu rovnováhy látok tvoriacich ochrannú bariéru pleti, môže dôjsť rôznym podráždeniam, alergickým a zápalovým reakciám pleti.
Prejavy citlivej pleti sa môžu vyskytnúť u všetkých druhov pleti - pri suchej, normálnej, mastnej i zmiešanej. Častejšie sa tieto prejavy vyskytujú u žien, čo môže súvisieť s hormonálnymi zmenami počas cyklu. Vekom reaktivita pleti klesá v dôsledku klesajúcej úrovne senzorickej inervácie pleti.
SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ O CITLIVÚ PLEŤ:
- Upokojenie podráždenia, začervenania a ostatných prejavov citlivej pleti.
- Obnova hydrolipidovej vrstvy epidermy.
- Ochrana pred vplyvom škodlivín.
- Hydratácia.
1. Upokojujúce zložky kozmetiky vhodné pre citlivú pleť:
- aloe vera gél
- bisabolol
- dexpanhenol - provitamín B5
- alantoín
- rastlinné oleje - sezamový olej, borákový olej, rakytníkový olej, jojobový olej, olej zo semien červených malín, olej z čiernej rasce, perilový olej
- rastlinné extrakty - extrakt z kvetov rumančeka, extrakt z koreňa ibiša, extrakt z listov zeleného čaju, extrakt z listov gotu kola, extrakt z listov ginka
- rastlinné hydroláty - hydrolát z lipových kvetov, hydrolát z mäty piepornej, hydrolát z kvetov pelargónie, hydrolát z listov zeleného čaju, hydrolát z kvetov rumančeka rímskeho, hydrolát kvetov nevädze, hydrolát z kvetov ruže damašskej, hydrolát z olivovníka, hydrolát z plodov jablka
2. Obnovujúce zložky kozmetiky vhodné pre citlivú pleť:
- probiotiká a prebiotiká
Kožný mikrobióm plní dôležitú úlohu v ochrane našej pokožky. Premnoženie patogénov v našom epidermálnom mikrobióme môže mať za následok narušenie ochrannej funkcie pleti a vznik podráždenia, rôznych lézií a výrazné zhoršenie stavu pleti. Používaním kozmetiky s obsahom probiotík a prebiotík podporíme správnu imunitu pokožky a nastolíme rovnováhu medzi prospešnými a patogénnymi mikroorganizmami na našej pleti.
Novodobá kozmetológia v súčasnosti robí podrobné výskumy o používaní probiotík a prebiotík a ich ovplyvňovaní nášho kožného mikrobiómu. Probiotiká a prebiotiká podporujú obranné funkcie pokožky voči rôznym patogénom, pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi prospešnými a parazitickými mikróbmi žijúcimi na pokožke a zlepšujú regeneráciu.
Probacillus Revive - novodobo používané probiotikum v osobnej starostlivosti. Získava sa fermentáciou baktérií kmeňa Lactobacillus Lactis. Posilňuje bunkovú obnovu, zvyšuje produkciu kolagénu, redukuje vrásky a zlepšuje tón pleti.
- skvalán
Skvalán je rastlinná olejovitá zložka, ktorá sa získava z cukrovej trstiny alebo z olivového oleja. Jedná sa o ľahký olejček biokompatibilný s kožným mazom. Dopĺňa lipidovú zložku medzibunkového cementu a chráni pred oxidačnými reakciami.
- prírodné oleje a maslá
Oleje a maslá vytvárajú ochranný film na povrchu pokožky. Majú ochranný, hydratačný, reparačný, upokojujúci účinok, znižujú pocit drsnosti a robia pleť pružnejšou. Na trhu sú dostupné oleje a maslá s ľahšou i hutnejšou textúrou. Kľúčové je zvoliť ten správny pre svoj primárny typ pleti.
3. Ochranné zložky kozmetiky vhodné pre citlivú pleť:
- zložky a antioxidačnou aktivitou - koenzým Q10, vitamín E, vitamín C
- olej zo semien Opuncie figovej
- polysacharidy
4. Hydratačné zložky kozmetiky vhodné pre citlivú pleť:
- prírodné oleje a maslá
- glycerol
- sorbitol
- kyselina hyalurónová
- rastlinné hydroláty - hydrolát z kvetov ruže damašskej, hydrolát z uhorky siatej, hydrolát z bambusových listov, hydrolát z kvetov pomarančovníka horkého (neroli)
IDEÁLNA STAROSTLIVOSŤ O CITLIVÚ PLEŤ:
Pred použitím nových kozmetických prípravkov sa odporúča vykonať test dráždivosti a tolerancie. Naneste primerané množstvo kozmetiky na malú plochu pleti buď na tvári, krku alebo ideálne na predlaktí a sledujte reakcie pokožky. Ak nedôjde k nežiadúcej reakcii, kozmetický prípravok by mal byť bezpečný pre Vašu pleť.
Všeobecne platí, čím jednoduchšie zloženie kozmetického prípravku, tým menšie riziko podráždenia.
Ideálne pH kozmetiky pre každodennú starostlivosť o citlivú pleť je 5-5,5.
1. Odstránenie make-upu a jemné vyčistenie pleti
Na odličovanie citlivej pleti sú vhodné najmä jemné micelárne vody. Citlivá pleť by sa mala vyhýbať agresívnym penidlám, ktoré môžu stav podráždenia výrazne zhoršiť. Odporúčajú sa jemné čistiace gély s vhodnými povrchovo aktívnymi látkami:
Decyl Glucoside = získava sa z kokosového oleja, v kozmetike pôsobí ako prírodná penivá zložka, odstraňuje z pokožky nečistoty bez zbytočného vysušovania, zjemňuje, vyživuje, chráni pred stratou vlhkosti, vyhladzuje a vypína pokožku.
Sodium Lauroyl Lactylate = destiláciou horúcou vodou sa z kokosového a palmového oleja získava kyselina laurová, ktorá sa následne esterifikuje kyselinou mliečnou. Na pokožke po použití vyvoláva hladký pocit a zabezpečuje silnú hydratáciu. Jedná sa o jemné penidlo, má antimikrobiálne pôsobenie a uľahčuje aktívnym látkam vstup do pokožky. Nemá negatívne účinky na ľudské zdravie ani na životné prostredie.
Sodium Cocoyl Isethionate = soľ odvodená deriváciou z kokosového oleja s kyselinou isothiovou; pôsobí ako penidlo, emulgátor, antistatická látka, vlasový kondicionér. Z dostupných informácií vyplýva, že pri nedodržaní nízkych koncentrácií, môže byť dráždivý a v extrémne veľkých koncentráciách i bohužiaľ, toxický.
Vhodným riešením pre citlivú pleť je taktiež čistenie pleti metódou OCM, avšak odporúča sa vyhýbať príliš dlhej masáži pleti.
2. Obnova prirodzenej hodnoty pH pleti
Správna hodnota pH citlivej pleti prispieva k odolnosti a celistvosti pleti a takisto môže pozitívne ovplyvniť kožný mikrobióm. Preto je nutné po každom vyčistení pleti upraviť hodnotu pH pleti na prirodzenú, mierne kyslú hodnotu 5 - 5,5. Na obnovu pH pleti je vhodné použiť toniká, pleťové vody alebo prírodné hydroláty ("kvetové" vody) s upokojujúcim a hydratačným účinkom.
3. Hydratácia
Denné krémy aplikujeme výhradne so spoľahlivými UV filtrami. Oxid zinočnatý je vhodnou zložkou kozmetiky pre citlivú pleť, nakoľko sa jedná o minerálny UV filter a navyše má silné upokojujúce účinky na rôzne podráždenia pokožky.
Na noc aplikujeme upokojujúco-hydratačno-regeneračné krémy s bohatšou mastnejšou textúrou.
Pri aplikácii krémov na citlivú pleť sa musíme vyvarovať úsilnému vtieraniu krémov do pleti. Ideálne je jemné vklepkávanie produktu do pleti končekmi prstov.
4. Extra starostlivosť
Niekoľkokrát do týždňa môžeme siahnuť po maskách alebo peelingoch so silne upokojujúcimi, hydratačnými a regeneračnými účinkami.
Pleťové masky sú výbornou voľbou pre extra hydratáciu a upokojenie podráždenia, za predpokladu, že zvolíme vhodné zložky na jej prípravu. Najideálnejšou zložkou pre citlivú pleť je biely íl - Kaolín alebo ružový francúzsky íl - Montmorillonite. Íl zmiešame s prírodným hydrolátom a pridať môžeme aj ľubovoľné aktívne látky s hydratačným, regeneračným alebo upokojujúcim účinkom.
Pre citlivú pleť sú vhodné enzymatické peelingy. Majú o niečo jemnejšie pôsobenie ako peelingy s kozmetickými kyselinami, rozrušujú proteínové väzby medzi bunkami epidermy a uľahčujú exfoliáciu. Vhodné je použitie ananásového alebo tekvicového enzýmu maximálne 2x za týždeň.
Pre peeling s kozmetickými kyselinami sú vhodné PHA (polyhydroxykyseliny), ktoré majú oveľa jemnejšie pôsobenie ako AHA kyseliny. Preto ich koncentrácia na dosiahnutie exfoliačného účinku musí byť 20-25%. Jemný efekt exfoliácie má nízke riziko podráždenia, čo je u citlivej pleti viac ako vítané. PHA posilňujú epidermálnu bariéru, majú antioxidačný a hydratačný účinok.
V starostlivosti o citlivú pleť sa treba vyhýbať prípravkom s obsahom:
- alkoholu
- parfumov a vonných zložiek
- farbív
- silíc
- chemických konzervantov
- detergentov a silných penivých látok
- abrazívnych zložiek
- hrejivých látok
- vysokých koncentrácii AHA kyselín
V starostlivosti o citlivú pleť sa takisto odporúča vyhnúť sa mechanickému dráždeniu pleti a to najmä používaním pomôcok na mechanické čistenie pleti. Napríklad rôzne hubky s exfoliujúcim účinkom, škrabky, hrubé uteráky. Ľudia s citlivou pleťou by sa mali vyhnúť aj horúcim kúpeľom a dlhým masážam pleti.