Rozoznajte svoj TYP PLETI
Kľúčom ku krásnej pleti je je správna starostlivosť a čistenie pokožky. Na to, aby ste mohli prevádzať správne úkony vhodné pre svoju pleť je veľmi dôležité poznať svoj TYP PLETI.
V našom článku si v krátkosti zhrnieme typy pleti aj ich prejavy, podľa ktorých ten svoj jednoducho odlíšite.
TYPY PLETI:
1) mastná
2) suchá
3) zmiešaná
4) normálna
a) aknózna
b) citlivá
c) kuperózna
d) zrelá
Typ pleti ovplyvňujú vnútorné i vonkajšie faktory - genetika, užívanie liekov, životný štýl, psychika, ochorenia, starostlivosť o pleť i prostredie, v ktorom žijeme. Počas života sa môže náš typ pleti môže meniť, preto si treba všímať pocitové zmeny i zmeny na pokožke.
Každý typ pleti má pre seba charakteristické príznaky ako napr. nadmerný lesk, čierne bodky, pocit pnutia, šupinky, začervenanie, vrásky ...
V nasledujúcom článku si povieme základnú charakteristiku jednotlivých typov pleti - pre ich odlíšenie. Pre podrobné informácie o jednotlivých typoch pleti, vhodnom čistení a starostlivosti nájdete po rozkliknutí odkazov nižšie.
MASTNÁ PLEŤ
Mastná pleť je charakterizovaná rozšírenými pórmi, čiernymi bodkami, nadmerným leskom a tvorbou pustúl. To všetko je spôsobené nadmernou tvorbou kožného mazu, ktorá môže mať rôzne príčiny. Vo väčšine prípadov mastná pleť vedie k rozvoju akné. Jedinci s týmto typom pleti majú napriek namáhavej starostlivosti o pleť obrovskú výhodu oproti ostatným typom pleti. Tou výhodou je neskoršia tvorba vrások. Na mastnej pleti sa totiž vrásky objavujú podstatne neskôr ako u iných druhov pleti.
Viac o príčinách mastnej pleti, správnom čistení a starostlivosti nájdete v tomto článku zameranom priamo na MASTNÚ PLEŤ.
SUCHÁ PLEŤ
Pre suchú pleť je charakteristický pocit pnutia, pálenia, svrbenia, pričom pokožka môže byť drsná, šupinatá, citlivá, začervenaná a/alebo podráždená. Stav suchej pleti sa zhoršuje najmä pri striedaní ročných období a takisto s rastúcim vekom. Suchá pokožka môže byť spôsobená tromi faktormi - znížením obsahu vody v epiderme, nedostatočnou tvorbou kožného mazu a tzv. prirodzeného hydratačného faktora, vonkajšie vplyvy.
Viac o príčinách suchej pleti, správnom čistení a vhodnej starostlivosti nájdete v tomto článku zameranom priamo na SUCHÚ PLEŤ.
NORMÁLNA PLEŤ
Normálna pleť je veľmi zriedkavá. Na pohľad má zdravú jednotnú farbu, je bez šupiniek či nadmerného lesku. Normálna pleť za normálnych okolností nepozná pocit diskomfortu. Je jemná, pevná, hladká bez čiernych/bielych bodiek a pupienkov. Pozorujeme ju najčastejšie u detí.
Výhody normálnej pleti aj typy pre vhodnú starostlivosť o tento typ pleti nájdete v článku, ktorý sa venuje tematike NORMÁLNEJ PLETI.
ZMIEŠANÁ PLEŤ
Zmiešaná pleť má prejavy viacerých typov pleti naraz. V oblasti tzv. T- zóny (čelo, nos a brada) má prejavy mastnej pleti, pričom na lícach má prejavy suchej, prípadne normálnej pleti. Starostlivosť o zmiešanú pleť je mierne náročnejšia, nakoľko častokrát musíme riešiť dva protichodné problémy - mastnú a suchú pleť zároveň.
Pri starostlivosti o tento typ pleti, treba byť dôsledný a držať sa určitých zásad. Viac o zmiešanej pleti sa dočítate v článku o starostlivosti o ZMIEŠANÚ PLEŤ.
AKNÓZNA PLEŤ
Aknóznu pleť charakterizuje nadmerná tvorba kožného mazu, následné upchávanie vývodu mazových žliaz a vznikom bakteriálnej infekcie. Vznikajú otvorené/zatvorené komedóny (čierne a biele bodky), pustuly (pupienky) alebo hnisavé cysty. Dermatológia rozlišuje rôzne druhy akné. Až 80% teenagerov má aknóznu pleť a mnohí si s ňou nevedia rady. Častokrát používajú nesprávne prípravky a majú zvyky, ktoré stav aknóznej pleti iba zhoršujú. Cieľom správnej starostlivosti o aknóznu pleť je znížiť nadprodukciu kožného mazu, odblokovať upchaté póry, zabrániť vzniku nových lézií, exfoliovať pokožku, regulovať bakteriálne osídlenie, regenerovať a hydratovať pleť.
Všetky potrebné informácie o akné, ako aj o správnej starostlivosti a vhodných zložkách kozmetiky, nájdete v samostatnom článku, ktorý sa venuje AKNÓZNEJ PLETI.
CITLIVÁ PLEŤ
Čoraz viac ľudí trápi citlivá pleť. Novodobým problémom je najmä znečistené prostredie no i všadeprítomné chemikálie a alergény. Citlivá pleť je i pri malom podráždení začervenaná, pociťuje pocity pálenia, pnutia, štípania alebo až pulzovania. Dôvodom je narušená kožná bariéra, cez ktorú môžu škodlivé látky prenikať do pleti. Takéto podráždenie môže spôsobiť nový kozmetický výrobok, teplotné výkyvy, suchý vzduch i chlórovaná voda. Citlivá pleť potrebuje výrazné upokojenie podráždenia, obnovu lipidovej bariéry - utesnenie ochrannej vrstvy a vytvorenie okluzívneho plášťa, ktorý bude chrániť pleť pred stratou vody a pred škodlivými vonkajšími faktormi.
Informácie o správnej starostlivosti a charakteristike CITLIVEJ PLETI nájdete v samostatnom článku, ktorý sa venuje tejto problematike.
KUPERÓZNA PLEŤ
Kuperóznu pleť charakterizujú prechodné alebo trvalé cievne zmeny prejavujúce sa ako erytém (začervenanie) alebo viditeľné žilky na tvári. Tieto cievne zmeny sa prejavujú nepríjemnými pocitmi pálenia, štípania i napínania pleti. Pretrvávajúce cievne zmeny môžu viesť k zápalovým zmenám - opuchom a tvorbe papúl. Spočiatku sú prejavy prechodné, no pri nerešpektovaní toho typu pleti a pri nedodržiavaní náležitej starostlivosti, tento problém prerastá do stavu trvalého a vzniká chronické ochorenie - Rosacea.
Viac o prejavoch a špeciálnej starostlivosti o KUPERÓZNU PLEŤ nájdete v samostatnom článku.
ZRELÁ PLEŤ
S pribúdajúcim vekom možno na pleti badať zmeny. Najčastejšie sa jedná o jemné mimické vrásky, ktoré sa začínajú objavovať už okolo 30. roku života. Vrásky sú výsledkom zníženého napätia pleti, degradácie kolagénovej siete v pokožke i spomalenou alebo zníženou tvorbou kyseliny hyalurónovej, elastínu a kolagénu. Mimické vrásky sú najviditeľnejšie v oblasti očí. Typickými znakmi suchej pleti sú strata elasticity pokožky, prehlbovanie vrások, zmena farby, suchosť pokožky a ovisnutý ovál tváre.
Zrelá pleť, tak ako i ostatné typy pleti, si vyžaduje špeciálny prístup, aby sa starnutie pokožky dostatočne spomalilo a oddialilo. Všetky dôležité prvky, ktoré ZRELÁ PLEŤ potrebuje, nájdete v samostatnom článku.