Mastná pleť

24.09.2022

Mastná pleť je zapríčinená nadmernou tvorbou kožného mazu mazovými žľazami (seboreou), ktoré sa nachádzajú v ústí vlasových folikulov. Činnosť mazových žliaz ovplyvňujú mnohé faktory - hormonálne (tehotenstvo, menopauza, andropauza, dospievanie, menštruačný cyklus, ... ) aj nehormonálne (kozmetika, stres, starostlivosť o pleť, životospráva, ...)

Kožný maz plní dôležitú úlohu - chráni pokožku aj vlasy pred stratou vlhkosti. Maz zmiešaný s potom a lipidmi vytvára emulziu typu v/o (voda v oleji). Je to prirodzený vodno-lipidový obal pokožky. Kožný maz je celkovo tvorený di- a tri-glyceridmi mastných kyselín, voskami, skvalánom, voľnými mastnými kyselinami, cholesterolom a jeho estermi. Kvantitatívne zastúpenie jednotlivých zložiek závisí od veku, pohlavia a od aktivity endokrinného systému.

Dôležitú úlohu zohráva dihydrotestosterón (DHT) = derivát testosterónu (androgénny hormón), ktorého vysoká koncentrácia zapríčiňuje zvýšenie sekrécie kožného mazu na povrch pokožky. Zvýšené množstvo kožného mazu na pokožke vytvára dokonalé prostredie pre množenie mikroorganizmov. Množiace sa patogény stimulujú vylučovanie dráždivých látok na povrch pokožky, čo dráždi mazové žľazy k intenzívnejšej produkcii. = ZAČAROVANÝ KRUH


ZNAKY MASTNEJ PLETI:

  • čierne bodky, rozšírené póry, pustuly
  • viditeľná vrstva kožného mazu
  • zhrubnutá epiderma
  • sivý, zemitý tón pleti 

1. SPRÁVNE ČISTENIE MASTNEJ PLETI

Príliš časté a nesprávne čistenie pleti agresívnymi a dráždivými prostriedkami môže stav mastnej pleti rapídne zhoršiť.

Používanie prípravkov s obsahom alkoholu sa vôbec neodporúča, nakoľko úplne odstraňuje lipidovú vrstvu a pokožka sa dehydruje. Následne sa začne brániť zvýšením produkcie mazu.

Takisto by sme sa mali vyhýbať aj alkalickým mydlám a prípravkom s obsahom SLES (Sodium Laureth Sulfate ) - najčastejšie používaný agresívny tenzid v bežnej kozmetike, ktorého používanie so sebou nesie množstvo zdravotných rizík.

Vhodná kozmetika pre mastnú pleť by mala pôsobiť komplexne:

  • nedráždiť pokožku
  • pôsobiť bakteriostaticky a upokojujúco
  • inhibovať nadmernú sekréciu mazu

Na čistenie mastnej pleti je nutné používať jemné prípravky, ktoré šetrne odstránia nečistoty a nadmerný kožný maz bez toho, aby narušili pH pokožky či odstránili prirodzenú bakteriálnu flóru.

Vhodné sú povrchovo aktívne látky:

  • Decyl Glucoside = získava sa z kokosového oleja, v kozmetike pôsobí ako prírodná penivá zložka, odstraňuje z pokožky nečistoty bez zbytočného vysušovania, zjemňuje, vyživuje, chráni pred stratou vlhkosti, vyhladzuje a vypína pokožku.
  • Sodium Cocoyl Isethionate = soľ odvodená deriváciou z kokosového oleja s kyselinou isothiovou; pôsobí ako penidlo, emulgátor, antistatická látka, vlasový kondicionér. Používať sa má však v malých koncentráciách, kedy je úplne bezpečný. Z dostupných informácií vyplýva, že pri nedodržaní nízkych koncentrácií, môže byť dráždivý a v extrémne veľkých koncentráciách i toxický.
  • Lauryl Glucoside = biologicky odbúrateľný tenzid, šetrný k pokožke, nevysušuje, nedráždi, udržuje rovnováhu pokožky.


2. ÚPRAVA pH

Po každom umytí pleti je vhodné použiť vhodný hydrolát alebo tonikum na obnovu prirodzeného pH pokožky.

Najvhodnejšie hydroláty pre mastnú pleť:

  • Rozmarínový hydrolát
  • Šalviový hydrolát
  • Tymiánový hydrolát
  • Verbenový hydrolát
  • Hydrolát Ruže skalnej (Cistus Ladaniferus)


3. EXFOLIÁCIA

Odstránenie odumretých kožných buniek je veľmi dôležitým krokom ku krásnej hladkej pokožke so správnou funkciou. Pravidelný peeling zabezpečuje lepšie vstrebávanie účinných látok a pôsobenie pleťových sér a krémov. Vyhladzuje epidermu, čistí a zlepšuje tón pleti.

Ideálne pre mastnú pleť je používanie peelingov s kozmetickými kyselinami. Regenerujú pokožku, odstraňujú pigmentácie, regulujú tvorbu mazu a pôsobia bakteriostaticky.

Peelingy s kozmetickými kyselinami sa používajú 1-2x týždenne. Najskôr treba začať s malými koncentráciami, aby si pleť zvykla, neskôr môžeme koncentrácie kyselín postupne zvyšovať.

Najvhodnejšie kyseliny pre mastnú pleť sú:

  • kyselina salicylová
  • kyselina mandľová
  • kyselina azelaová


4. PLEŤOVÉ MASKY

Najvhodnejšie pleťové masky pre mastnú pleť sú tie, ktoré obsahujú prírodnú hlinku - íl. Najprospešnejší druh ílu práve pre tento typ pleti je zelený íl. Má množstvo vlastností, ktoré mastnej pleti krásne prospievajú. Jeho hlavnou úlohou je absorpcia prebytočného kožného mazu, pričom zároveň pleť čistí, zmenšuje póry a vyrovnáva tón pleti. Reguluje sekréciu mazových žliaz a pokožku jemne exfoliuje, čím pokožka získa hebkosť a dokonalé vyhladenie.

Zo zeleného ílu si môžete jednoducho vyrobiť domácu masku tak, že ho zmiešate s vodou alebo s vhodným hydrolátom (na mastnú pleť - spomenuté vyššie). Maska sa nanáša na vyčistenú pleť a doba pôsobenia je 20 minút. Počas tejto doby sa odporúča povrch masky jemne vlhčiť vodou alebo hydrolátom, aby íl nezaschol a aby sme tak mohli naplno čerpať jeho benefity a nedošlo tak k prechodnému podráždeniu pokožky. Do masiek si môžete pridať aj ľubovoľné aktívne zložky, aby ste ju obohatili o ďalšie prospešné ingrediencie a vyťažili z nej tak ešte viac.

Do ílových masiek na mastnú pleť môžete pridať:

  • kozmetické bahno
  • kyselinu hyalurónovú
  • kozmetické riasy - ideálne Spirulinu
  • rastlinné enzýmy - ideálne tekvica, ananás
  • bambusové aktíne uhlie


5. REGULÁCIA TVORBY MAZU

Reguláciu sekrécie mazu docielime používaním pleťových sér alebo emulzií s obsahom Azeloglycínu.

Molekula Azeloglycínu je tvorená kyselinou azelaovou a glycínom. Spája vlastnosti obidvoch týchto zlúčenín. Azeloglycín inhibuje aktivitu enzýmu 5-α-reduktázy (ktorý urýchľuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón) = regulácia sekrécie kožného mazu. Azeloglycín má antibakteriálne vlastnosti, pôsobí proti tvorbe čiernych bodiek, odstraňuje pigmentácie po akné, hydratuje, upokojuje.

Ideálne pôsobí v kombinácii s kyselinou hyalurónovou

Veľmi vhodnými ingerdienciami na nočnú starostlivosť o mastnú pleť sú Vitamín A - Retiniol a Vitamín B3 - Niacínamid.

Niacínamid znižuje množstvo kožného mazu, redukuje akné a zosvetľuje pigmentácie. Navyše stimuluje produkciu ceramidov, čo zlepšuje stav lipidovej vrstvy epidermy a zmenšuje epidermálnu stratu vody.

Retinol sa vyznačuje taktiež reguláciou činnosti mazových žliaz i zosvetľovaním pigmentácií. Znižuje náchylnosť k tvorbe čiernych bodiek, vyhladzuje, zjednocuje tón pleti a zjemňuje pokožku. Zlepšuje ochranné funkcie kože a redukuje vrásky.

Rastlinné extrakty s protizápalovými vlastnosťami regulujúce sekréciu kožného mazu vhodné do krémov pre mastnú pleť:

  • CO2 extrakt z rozmarínu
  • CO2 extrakt z maliny
  • extrakt z vŕby bielej


6. HYDRATÁCIA 

V boji proti mastnej pleti je správna hydratácia pokožky veľmi dôležitá. Málo hydratovaná pokožka sa proti nedostatku vlhkosti bráni zvýšenou produkciou mazu, aby znížila mieru odparovania vlhkosti z povrchu pokožky.

Hydratačné zložky v kozmetike pôsobia na princípe viazania vody v epiderme a vytvárania ochrannej vrstvy na pokožke, ktorá bráni odparovaniu vody (oleje a maslá).

Kvalitná prírodná hydratačná kozmetika by mala obsahovať hodnotné hydratačné zložky ako napríklad:

  • aloe vera gél
  • kyselina hyalurónová
  • d-panthenol
  • glycerol
  • propándiol
  • rastlinné extrakty - z uhorky, ruže, zeleného čaju


Na hydratáciu mastnej pleti sú vhodné ľahké krémy alebo séra, ktoré majú rýchlu vstrebateľnosť a nezanechávajú na pokožke dojem lepkavej alebo mastnej vrstvy. Zároveň však musia potrebám pokožky zabezpečiť dokonalú hydratáciu. V prírodnej kozmetike sa o hydratáciu pokožky starajú najmä rastlinné oleje. 

Oleje vhodné pre mastnú pleť:

  • jojobový olej (zlatý), lisovaný za studena
  • tamanu olej
  • ľanový olej, lisovaný za studena
  • olej zo zeleného čaju

Najvhodnejšie prírodné oleje pre mastný typ pleti sú také, ktoré majú vysoký obsah kyseliny linolovej.

U ľudí s mastnou, aknóznou a nečistou pleťou vedie nedostatok kyseliny linolovej v kožnom maze k rýchlejšiemu upchávaniu pórov a následne k tvorbe čiernych bodiek. Použitie kyseliny linolovej reguluje prácu mazových žliaz a pomáha odblokovať mazové žľazy. 

Prírodné oleje bohaté na kyselinu linolovú sú:

  • olej z jadierok červených malín
  • olej zo šípkových semien
  • olej z hroznových jadier
  • olej z čiernych ríbezlí  



Mastná pleť je veľmi náročná na starostlivosť. Je naozaj dôležité naučiť sa ako sa o tento typ pleti starať a ako s ním zaobchádzať. Nesprávne zaobchádzanie môže stav mastnej pleti výrazne zhoršiť. Pevne veríme, že náš článok dostatočne objasnil zásady starostlivosti o mastnú pleť.

Tu je zopár prehreškov, ktoré môžu stav mastnej pleti zhoršiť:

1. NEDOSTAČNÁ ALEBO ŽIADNA HYDRATÁCIA 

Ľudia s mastnou pleťou sa častokrát domnievajú, že nepotrebujú používať žiadne krémy na tvár, práve preto, že majú pleť dosť mastnú aj bez pridávania ďalších krémov či olejov. Stav hydratácie pokožky zhoršuje taktiež umývanie horúcou vodou, používanie odmasťujúcich prípravkov ale aj pobyt v miestnostiach s vyššou teplotou a nízkou hodnotou vlhkosti. Pleť vysušuje aj vysokomatný make-up a slnenie bez UV ochrany.

2. ČASTÉ A AGRESÍVNE ČISTENIE

Mastná pleť a upchané póry nevyzerajú esteticky lichotivo, preto ľudia majú tendenciu zvýšiť frekvenciu čistenia. Ak sa k tomu pridajú aj nevhodné produkty, problém je na svete. Častokrát dochádza k narušeniu lipidovej bariéry, ktorá potom nie je schopná správne vykonávať svoju funkciu. Mali by sme sa vyhýbať nadmernému treniu, drhnutiu, horúcej vode a častému umývaniu.  

3. NEVHODNÉ PRODUKTY

Mastnej pleti neprospievajú produkty s obsahom zmäkčovadiel s komedogénnym účinkom ako napr. izopropylestery mastných kyselín, izoparafíny, triglyceridy kyseliny kaprylovej a kaprínovej a niektoré rastlinné oleje (kokosový a sladký mandľový).

Najvhodnejšie sú hydrogély a ľahké emulzie typu o/v (olej vo vode). Dobre poslúžia aj zložky absorbujúce kožný maz (íly) a ingrediencie so sebostatickými, protizápalovými, bakteriostatickými a keratolytickými vlastnosťami.

4. NEVHODNÝ MAKEUP

Často sa snažíme nedokonalosti mastnej pleti, či už vyrážky, alebo jazvičky a pigmentácie, dokonale prekryť. Najlepšie krycie vlastnosti majú samozrejme prípravky s vyššou viskozitou a väčším množstvom krycích zložiek (tuhých látok) = zmatňujúce make-upy. Tie sú však pre pleť vysušujúce a príliš hutné.

Takisto sa často stáva, že prebytočný maz, prejavujúci sa zvýšeným leskom pleti, chceme zamaskovať nanesením púdru. Treba mať však na pamäti, že púdre obsahujúce syntetické zmatňujúce polyméry v kombinácii s kožným mazom vytvárajú na povrchu pokožky vrstvu, ktorá je ideálna pre rast baktérií a hromadenie nečistoty.

Oveľa vhodnejšie sú minerálne púdre alebo odsávanie kožného mazu špeciálnymi, na to určenými obrúskami. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky