Kuperózna pleť
Pri kuperóznej pleti sú prítomné prechodné alebo trvalé cievne zmeny prejavujúce sa ako erytém (začervenanie) alebo viditeľné žilky na tvári. Tieto cievne zmeny sa prejavujú nepríjemnými pocitmi pálenia, štípania i napínania pleti.
Erytém pokožky je spôsobený nadmernou reaktivitou a prekrvením kapilár v koži. Pretrvávajúce cievne zmeny môžu viesť k zápalovým zmenám - opuchom a tvorbe papúl. Časom na pleti vzniká viditeľná cievna sieť - teleangiektázie. Môžu sa vyskytovať po celom tele, no najčastejšie sa tvoria na tvári a dekolte.
Spočiatku sú prejavy kuperóznej pleti prechodné, no pri nerešpektovaní toho typu pleti a pri nedodržiavaní náležitej starostlivosti tento problém prerastá do stavu trvalého a vzniká chronické ochorenie - Rosacea.
Pri trvalých zmenách na kuperóznej pleti je ošetrujúca kozmetika už bohužiaľ nedostatočná. V takýchto prípadoch môže len mierne zmierniť diskomfort, no väčší efekt bude mať už jedine krycia kozmetika, ktorá pomôže nedokonalosti maskovať. Pre trvalejší efekt sú možné laserové zákroky vykonávané v dermatologických ambulanciách alebo kozmetických salónoch. S cieľom vyhnúť sa týmto nepríjemnostiam je najdôležitejšia dbať na včasnú PREVENCIU!
FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE ROZŠÍRENIE A NADMERNÉ PREKRVENIE CIEV
- vyššie teploty
- UV žiarenie
- fyzická aktivita
- nervozita
- stres
- pikantné a horúce jedlá
- lieky, drogy
- hormonálne poruchy
- mechanické dráždenie - šúchanie uterákom, prílišné dotyky, mechanický peeling
- nevhodná kozmetika
- sauna, horúce kúpele
PRÍČINY SKLONU KU KUPERÓZE
- genetika
- nadmerná reaktivita kapilár v pleti
- poruchy krvného obehu v pokožke
- narušenie ochranného hydrolipidového plášťa pleti a následný styk s dráždivými a škodlivými látkami
- negatívny účinok voľných radikálov, ktoré aktivujú enzýmy (metaloproteinázy), spôsobujúce narušenie štruktúry tkanív krvných ciev a poškodenie buniek kože
- poruchy cievnej steny spôsobujúce pomalšie sťahovanie svalstva kapilár, či nižšiu pružnosť ciev
- nedostatok vitamínu C podporuje krehkosť kapilár, taktiež je veľmi dôležitý pri syntéze kolagénu, pričom pevná kolagénová sieť je stavebným prvkom pleti - keď je pleť pevná a vypnutá - cievky v pleti sú menej viditeľné
SPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ
Kuperózna pleť často reaguje podobne ako citlivá pleť - štípaním, pálením, prípadne až pulzovaním, pri strete s chlórovanou vodou alebo novou kozmetikou. Ako prvé je teda nutné eliminovať všetky dráždidlá, ktoré by mohli citlivú kuperóznu pokožku iritovať a zintenzívniť tak prietok krvi kapilárami.
Takisto sa treba vyhýbať príliš hutným, ťažko roztierateľným krémom a všetkým faktorom, ktoré zvyšujú prekrvenie ciev spomínaným v odseku vyššie.
Zamerať by sme sa mali na kozmetiku s čo najjednoduchším zložením, bez potenciálnych alergénov. Nevhodné sú prípravky s AHA kyselinami, alkoholom, hrejivými i chladivými zložkami (napr. mentol, kapsaicín) a dokonca i éterické oleje (silice).
Na čistenie sú vhodné jemné peny alebo gély bez agresívnych penivých detergentov, ktoré narušujú kožnú bariéru a vysušujú pleť. Nesmieme zabúdať ani na teplotu vody, ktorá by mala byť vlažná, nikdy nie teplá ani horúca.
Vhodná kozmetika na starostlivosť o tento typ pleti by mala pokožku hydratovať, upokojovať, regenerovať, zlepšovať mikrocirkuláciu krvi v pleti, a posilňovať stav pokožky i ciev. Dôležité sú zložky zmenšujúce erytém, znižujúce priepustnosť a krehkosť ciev. Tiež sa oplatí siahnuť po kozmetike obnovujúcej ochrannú kožnú bariéru.
Vhodné krémy a séra pre kuperóznu pleť by mali byť dostatočne premasťujúce a mali by na pokožke zanechávať ochranný lipidový film. Pokožku treba samozrejme každodenne chrániť pred UV žiarením, silným vetrom i mrazom.
Vhodné prírodné zložky kozmetiky pre kuperóznu pleť:
- vitamín C
- hesperidín
- rutín
- Aloe Vera gél
- dexpanthenol
- extrakt z koreňa Ibiša lekárskeho
- extrakt zo semien Pagaštanu konského
- extrakt z listov Gotu Kola
- extrakt z kvetov Arniky Horskej
- extrakt z Prasličky roľnej
- extrakt z koreňa Listnatca tŕnitého
- extrakt z listov Viniča hroznorodého
- hydrolát z listov Hamamelu virgínskeho
- hydrolát z kvetov Lipy obyčajnej
- hydrolát z kvetov Nechtíka lekárskeho
- hydrolát z listov Čajovníka čínskeho
- hydrolát z kvetov Muškátu citrónového omamného
- hydrolát z kvetov Nevädze poľnej
- hydrolát z Kadidlovníka pravého
- hydrolát z kvetov Rebríčka obyčajného
- íly - Illit - červený, Kaolín - biely, Montmorillonit - biely
Pre kuperóznu pleť sú absolútne nevhodné mechanické peelingy, ktoré môžu pokožku výrazne podráždiť. Oveľa vhodnejšie sú enzymatické peelingy - ideálne tekvicový alebo ananásový. Enzymatické peelingy pomáhajú rozrušovať proteínové väzby medzi bunkami pokožky, čím uľahčujú ich odlúčenie. Pleť po nich zostane krásne hladká, revitalizovaná a rozžiarená.
V starostlivosti o kuperóznu pleť sú veľmi prospešné aj prírodné íly. Jednoducho si z nich vyrobíte blahodarnú masku pridaním vhodného hydrolátu. Pridať môžete aj ďalšie účinné látky prospešné pre kuperóznu pleť. Íly majú príjemný čistiaci účinok, vyhladzujú pleť a zmenšujú viditeľnosť pórov. Navyše obsahujú bohaté množstvo kremíka, horčíka, vápnika, draslíka, železa a sodíka. Pri pravidelnom používaní revitalizujú pokožku a prinavrátia jej prirodzený vzhľad. Červený Illit má schopnosť sťahovať cievy, upokojuje podráždenie i začervenanie a neutralizuje voľné radikály.