Kozmetické kyseliny
Ako sme si už v minulom článku "Ako začať s kozmetickými kyselinami" povedali, bezpečné používanie kyselín v domácej kozmetike má niekoľko zásad a ak ich dodržíte, ich použitie bude mať pre pleť prospešné účinky a pri opatrnosti sa zároveň vyhnete nežiadúcim účinkom i podráždeniu.
Kozmetické kyseliny patria do skupiny hydroxylových kyselín. Vo svojej molekule majú hydroxylovú skupinu -OH a karboxylovú skupinu - COOH. Podľa polohy hydroxylovej skupiny - OH vzhľadom na karboxylovú kyselinu - COOH sa tieto kyseliny delia napr. na α- (alfa) a β- (beta) hydroxy kyseliny alebo teda AHA a BHA.
AHA
AHA kyseliny sú rozpustné vo vode, majú najsilnejší exfoliačný účinok, no riziko podráždenia pokožky je väčšie ako u ostatných kyselín. Sú najvhodnejšie pre mastný typ pleti, aknóznu i zmiešanú pokožku. Okrem exfoliácie, regulujú tvorbu kožného mazu, vyhladzujú pleť, zjednocujú tón pleti, zosvetľujú pigmentácie a revitalizujú unavenú aj zrelú pleť.
Kyselina mandľová
Jedná sa o najznámejšiu a najobľúbenejšiu kozmetickú kyselinu. Je vhodná pre všetky typy pleti (aj pre citlivú a kuperóznu) a má relatívne jemné pôsobenie vzhľadom na to, že sa jedná o AHA kyselinu. Vďaka svojej veľkej molekule preniká do hlbších vrstiev pokožky pomaly. Je čiastočne rozpustná vo vode a v prírode ju nájdeme v mandliach, jadrách marhúľ i čerešní .
Má výrazný exfoliačný účinok, antibakteriálne a hydratačné pôsobenie, obnovuje zdravú farbu pleti, stimuluje bunky k tvorbe kolagénu, kyseliny hyalurónovej a elastínu. Zosvetľuje pigmentácie a pôsobí proti akné.Je veľmi vhodná na začínajúce vrásky, čierne bodky, revitalizovanie pokožky a pre pleť so známkami fotostarnutia. Podporuje rýchlejšie hojenie pustúl, zmenšuje a čistí póry.
Prípravky s 5% koncentráciou kyseliny mandľovej narúšajú väzby medzi korneocytmi (bunky epidermy) a tým dochádza k olupovaniu zrohovatených buniek vrchnej vrstvy pokožky. Prípravky s koncentráciu 10% a viac majú dosah do hlbších vrstiev pokožky, stimulujú tvorbu nových buniek (keratinocytov v bazálnej vrstve epidermy) a látok zodpovedných za elasticitu a mladistvý vzhľad pokožky.
Prípravky s koncentráciou 10% kyseliny mandľovej si nevyžadujú použite neutralizátora. Avšak pri použití prípravkov s koncentráciou 20 - 30% sa už odporúča použitie neutralizátora. Neutralizátor je zásaditý roztok, ktorý znižuje riziko podráždenia pokožky. Pri neutralizácii sa exfoliačný efekt prípravkov z obsahom kyselín mení na hydratačný.
Kyselina mliečna
Kyselina mliečna sa získava prirodzenou fermentáciou cukrov za prítomnosti baktérií mliečneho kvasenia. Vyhladzuje pleť, rozjasňuje farbu pleti a vyrovnáva jemné vrásky.
Kyselina mliečna sa okrem iného používa aj na reguláciu pH kozmetických výrobkov. Je hojne využívaná ako v kozmetike, tak aj vo farmácií, navyše je prirodzenou súčasťou prirodzeného hydratačného faktora.
Prípravky s 10% koncentráciou kyseliny mliečnej vykazujú najmä hydratačné účinky. Prípravky s 30% koncentráciou sa využívajú pre exfoliačné účinky aj v domácich podmienkach, no 50% koncentrácia už patrí do rúk odborníkom.
Kyselina jablčná
Kyselina jablčná má prevažne epidermálne pôsobenie. V prírode sa vyskytuje najmä v ovocí. Prípravky s nižšími koncentráciami do 5% až 10% majú hydratačné účinky a vyhladzujú jemné linky. Exfoliačná 30% koncentrácia patrí do rúk odborníkom.
Kyselina šikimová
Názov kyseliny šikimovej je odvodený od názvu rastliny, v ktorej plodoch sa hojne vyskytuje. Jedná sa o badyán, po japonsky - Shikimi. Vedecké publikácie uvádzajú, že 5% kyselina šikimová má podobný účinok ako 50% kyselina glykolová. Kyselina šikimová má silný exfoliačný, hydratačný a spevňujúci účinok. Má antibakteriálne pôsobenie, redukuje tvorbu kožného mazu a zabraňuje tvorbe čiernych bodiek. Má jemné pôsobenie, preto je vhodná pre kuperóznu, suchú aj zrelú pleť.
BHA
BHA kyseliny majú omnoho jemnejšie pôsobenie oproti AHA kyselinám. Najznámejším a najobľúbenejších zástupcom tejto skupiny je:
Kyselina salicylová
Kyselina salicylová má lipofilnú molekulu, vďaka čomu preniká do mazových žliaz a vlasových folikulov. Čistí póry, odstraňuje čierne bodky a je veľmi prospešná pri akné. V prírode je prítomná vo vŕbovej a topoľovej kôre. Má antibakteriálne, protizápalové a protiplesňové pôsobenie. Je to najideálnejšia kyslina pre mastnú, zmiešanú a aknóznu pleť. Redukuje tvorbu mazu, kožné pigmentácie i jazvičky po akné, podporuje hojenie.
V nízkych koncentráciách - do 0,5% slúži ako konzervačná látka v niektorých kozmetických prípravkoch. Vyššie koncentrácie - do 2% vykazujú exfoliačný účinok.
PHA
Polyhydroxykyseliny majú vo svojej molekule viacero hydroxylových skupín. Svojimi účinkami sú podobné účinkom AHA kyselinám, avšak pri použití PHA je menšie riziko podráždenia pokožky. Sú považované za kozmetické kyseliny novej generácie.
Riziko podráždenia závisí od veľkosti molekuly. PHA majú veľké molekuly, ktoré prenikajú do pokožky pomalšie, preto sú vhodné aj pre citlivú, suchú i kuperóznu pokožku. Majú protizápalové, antioxidačné a hydratačné účinky.
Kyselina laktobionová
Kyselina latobionová sa získava prirodzeným spôsobom z laktózy. Nespôsobuje podráždenie ani začervenanie či pálenie pokožky. Upokojuje podráždenú pokožku, bráni aktivite enzýmov, ktoré rozkladajú elastínové a kolagénové vlákna, čím zabezpečuje udržanie mladistvého vzhľadu pokožky. Má preventívne pôsobenie proti rozširovaniu ciev na tvári, čo určite ocenia ľudia trpiaci rosaceou. Stimuluje tvorbu nových buniek, kolagénu i elastínu, čím zlepšuje pružnosť a pevnosť pokožky. Má antioxidačné, exfoliačné a vyhladzujúce pôsobenie. Vylepšuje tón pokožky a je vhodná pre všetky typy pleti.
Glukonolaktón
Glukonolaktón sa v prírode vyskytuje vo víne, v ovocných šťavách, v koži i v mede. Na kozmetické účely sa vyrába fermentáciou kukuričných zŕn alebo oxidáciou glukózy.
Urýchľuje obnovu buniek, hydratuje, spomaľuje proces starnutia pokožky, vyhladzuje pleť, upokojuje začervenania pokožky. Pri aknóznej pleti reguluje tvorbu kožného mazu, má protizápalové vlastnosti a odstraňuje pigmentácie. Okrem chemického peelingu sa uplatňuje v regulácii pH kozmetických prípravkov. Vo vyšších koncentráciách nad 15% pôsobí exfoliačne. Nakoľko patrí medzi PHA jeho pôsobenie je jemné a nespôsobuje podráždenie. Je teda vhodný aj pre citlivú, atopickú, kuperóznu, aknóznu a zrelú pleť.
KYSELINA AZELAOVÁ
Kyselina azelaová má vo svojej molekule dve karboxylové skupiny, vďaka čomu patrí medzi dikarboxylové kyseliny. V ľudskom tele tvorí súčasť fosfolipidov bunkových membrán, v prírode ju nájdeme v obilných zrnách.
Ideálna je pre pleť s pigmentáciami, rosaceou a akné. Kyselina azelaová sa vyznačuje svojou schopnosťou zlepšovať stav erytému, pigmentácií a navyše bráni ich tvorbe. Má antibakteriálne vlastnosti a normalizuje tvorbu kožného mazu, čím zabraňuje tvorbe čiernych bodiek. Reguluje proces keratinizácie pokožky, znižuje tvorbu vyrážok a podporuje hojenie už existujúcich.
Derivát kyseliny azelaovej AZELOGLYCÍN je vynikajúcou pomôckou pre mastný typ pleti. Kombinuje v sebe vlastnosti kyseliny azelaovej a glycínu. Vyznačuje sa tiež silným zvlhčujúcim účinkom.
KYSELINA FERULOVÁ
Kyselina ferulová je ťažko rozpustná vo vode. Na jej rozpúšťanie sa odporúča propándiol - rastlinný glykol. Ostatné látky, v ktorých je kyselina ferulová rozpustná nie sú akceptované v prírodnej kozmetike. Kyselina ferulová sa v prírode prirodzene nachádza vo väčšine listov a semien. Najväčšie zastúpenie má v semenách pšenice, ovsa a ryže.
Jedná sa o derivát
kyseliny škoricovej. Má veľmi jemné pôsobenie, preto nemá výrazný exfoliačný
účinok no vyniká antioxidačnou aktivitou. Zosvetľuje pigmentácie a zabraňuje
degradácii kolagénu. Je vhodná na celoročné používanie aj u ľudí s citlivou
pleťou.