Bezpečné slnenie

07.06.2023

Jar pomaly odchádza a za rohom sa už objavujú horúce letné dni. Ako postupne zhadzujeme vrstvy oblečenia a odkrývame svoje telo, zrejme si všimneme, že naša pokožka je po chladných mesiacoch akási bledá. Veľa z nás sa teda rozhodne, že je čas vystaviť ju slnku a získať krásne letné opálenie. Mali by sme mať však na pamäti, že slnečné žiarenie, ktoré nám poskytuje mnoho výhod, vie byť naozaj i nebezpečné. 



PROCESY V KOŽI

Epiderma je tvorená kožnými bunkami keratinocytmi. Vo vrstve medzi epidermou a dermou sa nachádzajú bunky melanocyty s mnohými výbežkami, ktoré produkujú melanín – kožné farbivo. Množstvo melanínu vyprodukovaného melanocytmi určuje naše sfarbenie očí, vlasov, či dúhovky. Vďaka výbežkom buniek melanocytov sa kožné farbivo melanín dostane k epidermálnym bunkám, kde sa nahromadí okolo bunkového jadra, čím chráni genetický materiál jednotlivých buniek pred poškodením vonkajšími vplyvmi.

Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez dostatočnej a bezpečnej ochrany môže viesť k porušeniu DNA v koži a následne rozvoj karcinogenézy.

Slnečné žiarenie takisto podporuje proces starnutia pokožky.


SPEKTRUM SLNEČNÉHO ŽIARENIA

UVB

Preniká predovšetkým do najvrchnejších vrstiev kože. Jeho pôsobením dochádza k začervenaniu, spáleniu, tvorbe pľuzgierov a k následnej pigmentácii kože. Pigmentácia kože nastáva 2.-4. deň po expozícii na slnku. Ďalej spôsobuje zmeny, ktoré vedú k oslabeniu kožného imunitného systému s následným rozvojom kožných nádorov a taktiež prispieva k predčasnému starnutiu kože.

UVA

Má dlhšiu vlnovú dĺžku, vďaka čomu vyvoláva zmeny v hlbších vrstvách kože. Spôsobuje okamžité, krátkodobé stmavnutie kože. Spôsobuje rôzne fotodermatózy a je príčinou fotoalergických reakcií. Rovnako ako UVB žiarenie sa podieľa takisto na predčasnom starnutí kože, fotoimunosupresii a fotokancerogenéze.

INFRAČERVENÉ ŽIARENIE

Spôsobuje príjemný pocit prehriatia kože, tým že preniká hlboko do podkožia.

VIDITEĽNÉ ŽIARENIE

pozitívny vplyv na psychiku človeka, avšak v súčasnosti sa hovorí aj o jeho negatívnom vplyve (najmä modrej časti svetelného spektra). Novodobé zdroje poukazujú na pôsobenie oxidatívneho stresu na bunky kože a následným predčasným starnutím. Takisto sa v súčasnosti vyrábajú rôzne okuliare a sklá na odfiltrovanie tejto časti spektra, aby sa zabezpečila ochrana očí a kože.  


POZITÍVNY VPLYV SLNEČNÉHO ŽIARENIA

Slnečné lúče majú obrovský pozitívny vplyv najmä na našu psychiku. Chod ľudského tela ovplyvňuje veľa druhov hormónov. Jedným z podstatných hormónov, ktoré ovplyvňujú denný rytmus organizmu, je melatonín. Tvorí sa ho asi 10-násobne viac v noci, alebo pri nedostatku svetla. 

Serotonín, vznikajúci pri vystavení sa slnečnému žiareniu, je považovaný za hormón šťastia, zodpovedný za pocit pohody. Sezónne zmeny svetelnosti počas dňa teda spôsobujú zmeny medzi hladinami týchto hormónov a to ovplyvňuje aj našu psychickú pohodu. Preto väčšinou pociťujeme v letných mesiacoch viac pozitívnych a pohodových chvíľ. 

Slnečné žiarenie má nezanedbateľný vplyv na tvorbu vitamínu D z prekurzora v koži. Netreba to však preháňať. Novodobé štúdie hovoria, že v našich zemepisných šírkach sa stačí slnku vystaviť na 8 minút denne na to, aby sa nám vytvorilo dostatočné množstvo vitamínu D. Po uplynutí tohto času, je prekurzor, nachádzajúci sa v koži s najvyššou pravdepodobnosťou už spotrebovaný a viac vitamínu D sa nám už nevytvorí. Na účely vytvorenia vitamínu D je ideálne sa vystaviť slnku na pár minút v čase od 12-tej do 15-tej a treba odhaliť pokožku bez použitia ochranného faktora. 


OCHRANA PRED SLNEČNÝM ŽIARENÍM

Ochrana pred slnečným žiarením zahŕňa vyhýbanie sa "obednému slnku", nosenie fotoprotektívneho oblečenia a aplikáciu ochranných produktov s SPF na koži vystavenej slnku. Nezabúdajme na pokrývku hlavy a dostatočný prísun tekutín

Na trhu je dnes mnoho produktov na ochranu pred agresívnymi slnečnými lúčmi. Už iba stačí správne si vybrať. Vyberáme si:

  1. formu, ktorá nám najviac vyhovuje (sprej, krém, mlieko, hmla, gél-krém alebo púder, ...)
  2. konzistenciu podľa typu pokožky (normálna, suchá, mastná, aknózna, zrelá, citlivá, atopická, ...) a
  3. medzi fyzikálnym a chemickým filtrom.

CHEMICKÉ FILTRE

Jedná sa o organické látky, väčšinou syntetického pôvodu, ktoré absorbujú žiarenie určitej vlnovej dĺžky. 

Fungujú na princípe absorbovania slnečného žiarenia a jeho premeny na teplo. Pri výbere prípravku s chemickým filtrom by sme mali dbať na zloženie prípravku. Niektoré chemické filtre totiž narúšajú prirodzené hormonálne procesy v tele a ich použitie je v niektorých krajinách zakázané (napr. octocrylene, oxybenzone, benzophenone, avobenzone, ethylhexyl methoxycinnamate, homosalate, octisalate, ...). 

Dobrý prípravok s chemickým filtrom by mal byť v prvom rade netoxický, nedráždivý, neprchavý, nemal by sa rozkladať vplyvom žiarenia, potu ani vody. 

Chemické filtre treba na pokožku aplikovať aspoň pol hodinu pred slnením.

FYZIKÁLNE FILTRE

Fyzikálne filtre, nazývané aj minerálne filtre – Oxid zinočnatý (Zinc Oxide) a Oxid titaničitý (Titanium Oxide) sú anorganické látky, ktoré fungujú na princípe odrážania a rozptýlenia slnečného žiarenia. 

vhodné aj na citlivú pokožku a pokožku malých detí, nestrácajú svoje vlastnosti vplyvom žiarenia ani doby pôsobenia. Sú dobre tolerované pokožkou a menej dráždivé ako chemické filtre. Ich výhodou je, že ich nemusíme na pokožku aplikovať v predstihu ako chemické filtre. S použitím fyzikálnych filtrov je však ťažie dosiahnuť vysoký ochranný faktor, pretože použitie vyšších koncentrácií týchto látok môže spôsobiť zhlukovanie jednotlivých častíc, čo vytvára biely povlak na pokožke. Pre niekoho môžu pôsobiť prípravky s fyzikálnymi filtrami príliš vysušujúco

ZLOŽENIE VÝROBKU

Dôležité je naozaj si preštudovať zloženie a vybrať produkt, ktorý je pre našu pokožku najlepší. Dobrý produkt na opaľovanie by mal byť širokospektrálny a chrániť pokožku pred UVA aj UVB lúčmi. Treba si túto skutočnosť overiť na obale výrobku.

Pozor by sme si však mali tiež dať na molekulárnu hmotnosť filtrov. Ich použitie v nano forme (malo by to byť uvedené na obale výrobku) sa z hľadiska bezpečnosti neodporúča. Nano formy totiž môžu penetrovať do pokožky, čím sa môže objaviť nežiadúca reakcia alebo toxicita.

U detí a bábätiek sa odporúča použitie výlučne fyzikálneho filtra.

Pozor treba takisto dať na kombinácie filtrov v zložení. Ak teda hľadáte prípravok len s fyzikálnym filtrom, treba si preštudovať celé zloženie, či sa nejedná o kombinovaný prípravok aj s chemickým filtrom. 



SLNEČNÁ ALERGIA

Ak trpíte slnečnou alergiou a hneď pri prvých pokusoch okúsiť teplo slnečných lúčov na vlastnej koži získate namiesto pekného opálenia žihľavku, ekzémy alebo vyrážky a neznesiteľný pocit svrbenia, nezúfajte. 

Dôležité je postupne navyknúť svoju pokožku na styk so slnečným žiarením. Každý deň sa vystavujte slnku na malú chvíľu a tento časový interval postupne zvyšujte. Tak si pokožka zvykne na slnečné lúče a primerane sa na každý ďalší stret so slnkom pripraví. 

! Užívanie niektorých liekov a použitie niektorých prípravkov na kožu môže zvýšiť riziko prejavu slnečnej alergie !

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky