Ako začať s kozmetickými kyselinami
Mnoho z nás má obavy a rešpekt pred používaním kozmetických kyselín. Bezpečné používanie kyselín v domácej kozmetike má však niekoľko zásad a ak ich dodržíte, použitie kyslín v kozmetike bude pre pleť veľmi prospešné.
Najdôležitejšie, pri zaradení kyselín do starostlivosti o pleť, je najmä načasovanie. Pri domácom ale i pri odbornom chemickom peelingu je nutné vykonávať ho výhradne na jeseň, v zime, prípadne v skorú jar. Akonáhle sa začnú objavovať slnečné dni je nutné starostlivosť s kyselinami ukončiť.
Kozmetické kyseliny sa využívajú najmä pre ich exfoliačné, hydratačné, antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Exfoliačný účinok kyselín spočíva v rozrušovaní proteínových väzieb medzi bunkami epidermy, čo uľahčuje ich odlúpenie. Kyseliny tak napomáhajú regenerácii pokožky, vyhladzujú jemné vrásky, regulujú sekréciu kožného mazu a zosvetľujú nežiadúce pigmentácie.
Kozmetické kyseliny patria do skupiny hydroxylových kyselín. Vo svojej molekule majú hydroxylovú skupinu -OH a karboxylovú skupinu -COOH. Podľa polohy hydroxylovej skupiny -OH vzhľadom na karboxylovú kyselinu -COOH sa tieto kyseliny delia na α- (alfa) a β- (beta) hydroxykyseliny alebo teda AHA a BHA. V kozmetike sa však používajú aj ďalšie kyseliny.
AHA kyseliny sú rozpustné vo vode, majú najsilnejší exfoliačný účinok, no riziko podráždenia pokožky je väčšie ako u ostatných kyselín.
Viac o jednotlivých kyselinách sa dočítate na tomto odkaze.
PRE KOHO NIE JE CHEMICKÝ PEELING URČENÝ
Chemický peeling sa neodporúča v nasledujúcich prípadoch:
- alergie na jednotlivé kyseliny, veľmi ľahko alergizujúca pokožka
- užívanie liekov s obsahom retinoidov na liečbu akné (isotretinoin), psoriázy (acitretín) alebo rakoviny (tretinoín)
- užívanie liekov - antibiotiká, protizápalové lieky, kardiologické lieky
- užívanie iných rastlinných doplnkov, ktoré spôsobujú fotosenzitivitu
- tehotenstvo, dojčenie
- akútne dermatologické ochorenia - vírusové, bakteriálne, plesňové
- chronické dermatologické ochorenia - psoriáza, mykóza, atopický ekzém
- podráždená alebo narušená koža, rany, čerstvé jazvy
- bezproblémová normálna čistá pleť
Ak si nie ste istý, či sú kozmetické kyseliny pre Vás vhodné, overte si to u svojho dermatológa alebo kozmetológa.
VOĽBA VHODNEJ KYSELINY
Použitie kyselín nie je univerzálne. Na každý typ pleti sa odporúča použitie iných kyselín. Dôležité je poznať svoj typ pleti a podľa toho zvoliť správnu kozmetickú kyselinu práve pre Vás.
Mastná, zmiešaná, aknózna pleť
Na zníženie tvorby kožného mazu, zosvetlenie pigmentácií po akné a redukciu čiernych bodiek i ložísk akné sú vhodné kyseliny:
- AHA - kyselina mandľová
- BHA - kyselina salicylová
- DIKARBOXYLOVÁ KYSELINA - kyselina azelaová
Citlivá, kuperózna pleť, rosacea
Pri tomto type pleti je dôležité znížiť riziko podráždenia pokožky a používať kyseliny s miernejším účinkom ako majú AHA kyseliny. Pre upokojujúce, hydratačné, jemné exfoliačné, antioxidačné a regeneračné účinky pre pokožku náchylnú na podráždenie sú najideálnejšie kyseliny:
- PHA (polyhydroxykseliny) - kyselina laktobionová, glukonolaktón
Zrelá pleť
Zrelá pleť má zvýšené nároky najmä na zlepšenie elasticity a tónu pleti. Kyseliny vhodné pre zrelú pleť so silnými antioxidačnými účinkami, schopné zlepšiť farbu pleti a revitalizovať pokožku sú:
- AHA - kyselina mandľová, kyselina mliečna
- DIKARBOXYLOVÁ KYSELINA - kyselina jablčná
- PHA - kyselina laktobionová, glukonolaktón, kyselina ferulová
Pleť s pigmentáciami
Zosvetľujúci účinok kyselín spočíva v exfoliácii prebytočného melanínu nahromadeného v epiderme. Najideálnejšie kyseliny práve na tento problém pleti sú:
- AHA - kyselina šikimová
- DIKARBOXYLOVÁ KYSELINA - kyselina azelaová
Unavená a mdlá pleť
Na osvieženie unavenej pleti a rozjasnenie farby sú vhodné:
- AHA - kyselina mliečna, zmes AHA kyselín
- DIKARBOXYLOVÁ KYSELINA - kyselina jablčná
VHODNÁ KONCENTRÁCIA
Pri používaní kyselín je dôležité začať s prípravkami s nízkou koncentráciou kyselín. Každá kyselina má však iné dávkovanie. Kyseliny môžete zaradiť do svojej starostlivosti v rôznych podobách - krémy, toniká, séra, chemický peeling, ...
Platí všeobecné pravidlo, že starostlivosť začíname s nízkymi koncentráciami 2-3% na prípravu pokožky. Po určitej dobe používania produktu s nízkou koncentráciu môžeme postupne zvyšovať koncentrácie na 5%, neskôr až na 10%. Použitie vyšších koncentrácií si už vyžaduje použitie neutralizátora. Pri chemickom peelingu sa zvyšuje ako koncentrácia, tak i čas pôsobenia prípravku. Vždy však sledujeme stav pokožky, ako reaguje na zvýšenie času pôsobenia alebo koncentrácie.
Prípravky s nízkym obsahom kyselín pokožku vyhladzujú, hydratujú a vyrovnávajú tón pleti. Exfoliačný účinok dosiahneme až pri použití väčších koncentrácií kyselín. K zvyšovaniu týchto parametrov pristupujeme opatrne a zodpovedne bez toho, aby došlo k podráždeniu pokožky. Viac informácií o odporúčaných koncentráciách a čase pôsobenia jednotlivých kyselín nájdete v samostatnom článku, ktorý podrobne rozoberá kozmetické kyseliny.
POUŽITIE
Pred prvým použitím prípravku s obsahom kyselín je potrebné vykonať test dráždivosti na pokožke predlaktia. Naneste malé množstvo prípravku na jemnú pokožku predlaktia a sledujte reakciu. Ak nedôjde k pocitu pálenia alebo výraznému začervenaniu, produkt je pre Vás bezpečný.
Treba mať však na pamäti, že pri začatí používania produktov s obsahom kyselín, môže pokožka reagovať pocitom napätia alebo miernym podráždením, nakoľko si pleť musí na tieto látky zvyknúť. Pokožka sa môže začať mierne olupovať a pri aknóznej pleti môže dôjsť k vyrúteniu pupienkov alebo čiernych bodiek - je to normálny stav, ktorý by sa mal do pár dní stratiť. Ak však niektoré z týchto prejavov pretrvávajú alebo sú intenzívne, prestaňte produkty s kyselinami používať a poraďte sa so svojím dermatológom.
Nikdy nepoužívajte viacero prípravkov s kyselinami naraz a nekombinujte viac ako 2 kyseliny. Majte na pamäti, že počas používania prípravkov s kyselinami je potrebné robiť prestávky. Napríklad pri použití prípravku s 15% koncentráciou kyseliny, vykonávajte kúru 1-2x týždenne v dĺžke kúry 4-6 týždňov, potom 1-2 týždne prestávka. Nezabúdajte dbať na správnu hydratáciu pokožky.
Počas používania kozmetických kyselín sa nevystavujte slnečnému žiareniu, nakoľko pokožke môže chýbať ochranná bariéra, ktorá by chránila pokožku pred UV žiarením. Dôsledkom môže byť zvýšená fotosenzitivita, zhrubnutie epidermy a vznik nežiaducich pigmentácií. Vždy počas kúry s kyselinami používajte UV faktor (aspoň 30), ideálne s obsahom minerálnych filtrov.
Nikdy nekombinujte v jednom prípravku kozmetické kyseliny s niacínamidom, retinolom ani vitamínom C. Ak chcete používať zároveň niacínamid aj kyseliny, urobte tak v dvoch rozdielnych produktoch, v iné časti dňa. Ak chcete rovnakým spôsobom používať vitamín C, dôkladne sledujte reakcie pokožky a v prípade podráždenia prestaňte niektorý z produktov používať. Používanie retinolu a kyselín v rovnakom období sa vôbec neodporúča.
Čo sa týka účinku kyselín, treba byť trpezlivý. Obnova epidermy trvá približne 28 dní. Doprajte pokožke čas, ktorý si zaslúži.